Fizikai látás

De látóagyuk alacsonyabb fejlettsége miatt látásuk főként csak a mozgás érzékelésére szolgál. A minta- és alakfelismerés, a színlátás a főemlősöknél domináns, náluk az agy legfejlettebb részének jelentős hányada látókéreg, mely a látvány feldolgozásával foglalkozik.
- A horizontális sejtek a fotoreceptorok idegvégződései által alkotott rétegben, az úgynevezett külső szinaptikus rétegben teremtenek kapcsolatokat a szomszédos sejtek között, az amakrin sejtek pedig a bipoláris és ganglion sejtek közé ékelődve töltenek be hasonló funkciót.
- Színezés a látáshoz
- Bővebben: Elsődleges látókéregventrális rendszer és dorzális rendszer Az OGM-ből az információ az agykéregbe jut, amelynek első állomása az elsődleges látókéreg.
Az emlősök progresszív túlélésének egyik legfontosabb tényezője a külvilág differenciált látása lehetett. Szem; Eye; Visual system Az emberi szem látótere és ennek geometriája Látóterünk egy kúp-forma, mely a szemünkből a pupillából fizikai látás, és egyre tágulva a látóhatárig terjed.
Fizikai látás,
Ez az egyszerre befogható látvány, ezt látjuk fej- és szemmozgás nélkül. A látótér része a periferiális látás is, fizikai látás csak a mozgásra érzékeny.
A látókúp felfelé kb. A legkisebb térszögben a zöldet ismerjük fel. A periferiális látótérben gyakorlatilag nem érzékelünk színeket.
2. fejezet - Az emberi látással kapcsolatos alapismeretek
Porter Színérzékenység a látómezőben A legszélesebb érzékenységi tartomány a kékhez tartozik, legkisebb a zöldhöz. Bal szemünk látóterében ábrázolva A látvány — az egyszerre látott dolgok összessége Percepcionális értelemben a látvány az a kép fizikai látás, vizuális jelenségek összességeami ténylegesen a látóterünkbe esik és látható is, potenciálisan pedig lehet oldalt, a fejünk felett és a hátunk mögött is, mert fej- és testmozdulatokkal mindez könnyen a látótérbe vonható.
Az emberi szem képalkotása Eszköztár: A szem képalkotása H ogy az itt leírtakat elolvashatjuk, a kísérleteket megnézhetjük, és egyáltalán a környezetünkről a fény útján annyi információt szerezhetünk, a látásnak köszönhetjük.
A látott dolgok helyét, kiterjedését, távolságát a szemlélő saját térbeli helyzetéből kiindulva értelmezi. A fent és a lent, a jobb és a bal, az elől és hátul középpontjában a szemlélő áll.
A szemlélő mozgása során a látvány átrendeződik, és mozoghatnak a látvány elemei is. A látványt a természetes vagy mesterséges környezet elemei határolják le, a földön a horizont a föld görbülete szabja meg a határt, az ég felé nézve pedig mérhetetlen nagy a távolság.
A látvány terjedelmét optikai eszközökkel —mikroszkóppal ill. A látás folyamatai és biológiai feltételei.