Rövidlátás szemüveg

Mit kell tudni a rövidlátásról?
A rövidlátás okai
Soltész Annamária, általános orvos, Lektorálta: Dr. Serfőző Csilla, szemész és gyermekszemész Ha a szem törőereje fokozott - mert a szaruhártya vagy a szemlencse felszíne túlságosan domború - illetve ha a szemtengely hosszabb a normálisnál, akkor rövidlátás myopia jön létre.
A rövidlátó beteg a közeli tárgyakat, rövidlátás szemüveg élesen látja, a távolban lévő dolgok képe azonban nem a megfelelő helyre, hanem a retina elé vetül.
Abban az esetben, ha a rövidlátás a szem méretbeli eltérései, megnövekedett tengelyhosszúsága miatt rövidlátás szemüveg ki, akkor általában a növekedés teljes befejeződéséig számítani kell a látás fokozatos romlására. A rövidlátás bizonyos családokon belül gyakrabban fordulhat elő, ugyanis öröklődhet is.
A súlyos fokú rövidlátásnak komoly szövődményei is lehetnek, látás 40 mennyi leválhat a retina, melynek következtében akár meg is vakulhat a beteg.
A rövidlátók százalékának van élete folyamán ideghártya-leválása, mely nagy fizikai megerőltetés, a szemet ért ütés következtében, vagy akár spontán is kialakulhat. A nyitott zugú zöld hályog kialakulásának valószínűsége is nagyobb rövidlátókon. Hirdetés A látáskorrekció A fénytörési hibák legegyszerűbben lencsékkel - szemüveggel vagy kontaktlencsével - korrigálhatóak.
Szöveg csökkentése
A myopiás rövidlátó szem negatív - konkáv, mínuszos - szórólencse alkalmazásával korrigálható, illetve különböző sebészeti módszerek, lézerkezelés is rendelkezésre állnak. Ha a beteg a látásélesség vizsgálata közben nem képes végigolvasni a táblát, akkor előszőr meg kell találni ennek az okát. Amennyiben fénytörési hiba áll a gyengébb látóélesség hátterében, az rövidlátás szemüveg látásjavító korrekció felírásához pontosan meg kell határozni a szem fénytörési hibáját.
Ezt manuálisan, úgynevezett skiaszkópiával, vagy automata géppekkel is megtehetik. Ezek után történik a lencsék cserélgetésével a szükséges dioptria megállapítása.
A vizsgáló orvos leméri továbbá a pupillák távolságát is, melynek ismerete szintén elengedhetetlenül szükséges a szemüveg elkészítéséhez. A szem anatómiája Látószervünk három fő részből tevődik össze: a szemgolyóból, a látóidegből - rövidlátás szemüveg összeköti a szemgolyót agyunk látásban szerepet játszó területeivel - valamint az úgynevezett "járulékos szervekből", amik közé a szemizmok, a szemhéjak, a rövidlátás szemüveg, a könnymirigyek tartoznak.
Az emberi szemgolyó alakja gömbölyű, aminek a belsejében uralkodó túlnyomás az oka. Legfontosabb alkotói a kötő- és szaruhártya, a csarnokvíz, a szívárványhártya, a szemlencse és annak függesztői, a sugártest, az üvegtest, a látóhártya, az ér- és ínhártya.
A látáskorrekció
A szembe bejutó fény áthalad a szaruhártyán, rövidlátás szemüveg csarnokvízen, a szemlencsén, az üvegetesti téren, majd eléri a látóhártyát, azaz a retinát. Szemlencsénk működése felelős azért, hogy szemünk a különböző távolságokban elhelyezkedő tárgyakhoz alkalmazkodni tudjon, azaz képes legyen fókuszálni. A kocsonyás állagú, átlátszó rostokból álló, felfüggesztett lencsét a lencsefüggesztő rostok tartják a helyén. Ha a lencsét függesztő rostok elmozdulnak, a lencse alakja és fénytörése megváltozik, így biztosítva a megfelelő alkalmazkodóképességet.
Látásromlás, életlen látás, rövidlátás, távollátás, retina-leválás (ujmedicina, biologika)
Alkalmazkodóképességünk az életkorral csökken. Ennek a természetes folyamatnak tudható be, hogy aki korábban távolra és közelre is élesen látott, annak is 40 éves kor után egyre jelentősebb panaszai leszek, ha közelre szeretne fókuszálni; azaz idővel olvasószemüveg viselésére szorul.
Az emberi szem sémás anatómiája.