Csecsemőkori szürkehályog

Ép csecsemőkori szürkehályog a szemlencse teljesen átlátszó.
Alakja és helyzete révén jelentősen hozzájárul a szem össztörőerejének kialakításához. Részt vesz az alkalmazkodás folyamatában; a törőerő változásával a látásélesség közelre és távolra való beállítását szabályozza.
A szemlencse átlátszatlanná válása, elszürkülése a látásélesség — különböző mértékű- csökkenését okozza. Szürkehályog gyermekkorban, sőt, csecsemőkorban is előfordulhat. Ezek nagy része veleszületett állapotsokszor fejlődési rendellenesség okozza, amely a szem csecsemőkori szürkehályog részeit is érintheti.
A hályog elhelyezkedésétől és méretétől függően néha véletlenszerűen derül ki szemészeti vizsgálat alkalmával, néha azonban látásromlástesetleg következményes tompalátást okozhat.
Általában az idő előrehaladtával már nem változik. Szintén lehet veleszületett vagy későbbi életkorban kialakult a szerzett szürkehályog, aminek valamilyen fertőzés pl.
Viber A fotó illusztráció: pixabay. A gyermekek fejlődéséhez elengedhetetlen a megfelelő látásfejlődés, melynek feltétele, hogy a szem egészséges legyen, illetve megfelelően alakuljon ki a szemek kapcsolata egymással és a látókéreggel.
A felnőttkorban leggyakrabban idősöknél kialakuló szürkehályog a korábban tisztaátlátszó szemlencse fokozatos elszürkülése. A kezdetben enyhefokú látászavar idővel teljes látásvesztésig fokozódhat, amin csak az elszürkült lencse eltávolítása segíthet. Minden életkorbanáltalában rohamosan kialakuló szürkehályogot okoz a szem és ezen belül a lencse sérülése.
Ilyenkor mielőbbi beavatkozás szükséges a további komplikációk megelőzésére. A szürkehályog kimutatására általános szemészeti vizsgálat keretén belül van lehetőség, akár szűrővizsgálat formájában is. Elsősorban megállapítjuk a páciens külön-külön szemmel nézett, szemüveggel korrigált látásélességét.
Mi a kancsalság?
A látásromlás mértéke befolyásolja az elvégzendő műtét időpontját. Biomikroszkópos vizsgálattal tájékozódunk a szem elülső részeinek állapotáról, a szemlencse átlátszóságáról, az esetleges átlátszatlan területek helyéről, méretéről.
Szemfenéki tükrözéssel megállapíthatjuk, hogy az elszürkülés mennyire csökkenti a szembe jutó fény mennyiségét, mennyire láthatóak a szem belsejének képletei.
A gyerekek fejlődéséhez elengedhetetlen a megfelelő látásfejlődés, melynek feltétele, hogy a szem egészséges legyen, illetve megfelelően alakuljon ki a szemek kapcsolata egymással és a látókéreggel. A kicsik körében leggyakoribb szembetegség, a kancsalság mellett számtalan más szemészeti probléma létezik, amelyek időben elvégzett szűrővizsgálattal felismerhetők, kezelhetők. A gyermekkorban előforduló legfontosabb szemészeti problémákról dr. Kancsalság A kancsalság a gyermekkor egyik leggyakoribb szemészeti problémája.
Október a látás hónapja! Szeretettel várjuk akciós szemészeti szűréseinken!